Leczenie operacyjne

Operacyjne usuwanie żylaków metodą skleroterapii połączoną z miniflebektomią.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą Flebogrif.

System FLEBOGRIF to nowa metoda przezskórnej cewnikowej echoskleroterapii opracowana przez polską firmę BALTON w oparciu o zasadę obliteracji mechaniczno-chemicznej (ang. mechano-chemical endovenous ablation). System FLEBOGRIF wykorzystuje jednocześnie dwa mechanizmy prowadzące do zamknięcia żylaka:

– mechaniczne uszkodzenie śródbłonka naczyniowego
– reakcję chemiczną wywoływaną przez spieniony sklerozant wpuszczany do światła niewydolnego naczynia żylnego

Celem takiego podejścia jest zapoczątkowanie efektywniejszej reakcji zwłóknieniowej niż ma to miejsce w przypadku zwykłej igłowej skleroterapii kompresyjnej. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku większych żylaków, wtedy gdy ich średnica maksymalna wynosi powyżej 6 mm, a klasyczna echoskleroterapia igłowa staje się mniej skuteczna.

Zalety metody obliteracji mechaniczno-chemicznej przy użyciu systemu FLEBOGRIF to:
– wysoka skuteczność procedury (istotnie przewyższająca skuteczność klasycznej echoskleroterapii igłowej)
– tryb ambulatoryjny zabiegu
– krótki czas trwania procedury
– brak konieczności stosowania znieczulenia tumescencyjnego
– znikome ryzyko powikłań

Usuwanie zmian skórnych – zmiany barwnikowe, brodawki skórne, włókniaki twarde. Zabiegi wykonywane w znieczuleniu metodą nasiękową (znieczulenie miejscowe), z użyciem 1 lub 2 % roztworu lignokainy, Mniejsze zmiany wymagają prostego wycięcia z wtórnym zeszyciem rany. W przypadku większych zmian konieczne jest wykonanie plastyk za pomocą przesuniętych płatów skórnych. Zabieg rutynowo trwa około pół godziny i bezpośrednio po nim Pacjent wychodzi do domu. Opatrunek powinien być zmieniany codziennie lub co drugi dzień, a po 7 dniach szwy skórne mogą być bezpiecznie usunięte. Każdy preparat zostaje przekazany do badania histopatologicznego.

Usuwanie zmian tkanki podskórnej – tłuszczaki, włókniaki, węzły chłonne, wycinki skórno-tłuszczowe i mięśniowe. Zabiegi wykonywane w znieczuleniu metodą nasiękową (znieczulenie miejscowe), z użyciem 1 lub 2 % roztworu lignokainy, Zabiegi obejmują wycięcie zmian tkanki podskórnej. W przypadku węzłów chłonnych, wycinków skórno-mięsniowych oraz skórno-tłuszczowych jest to postępowanie wspomagające w diagnostykę chorób tkanki łącznej oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym. Tak jak w przypadku zabiegu usunięcia zmian skórnych uzyskany preparat przekazywany jest do badania histopatologicznego. Czas trwania zabiegu to około 45 min. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent wychodzi do domu. Po zabiegu wymagana jest codzienna zmiana opatrunków. Szwy skórne usuwane są po 7-10 dniach od zabiegu w zależności od lokalizacji ciecia.

Masz pytania?

Zadzwoń

dr n. med. Tadeusz Dorobisz: +48 501 944 047

dr. hab Urszula Zaleska - Dorobisz prof. nadz: +48 507 333 440



Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Rzetelnie doradzimy i odpowiemy na wszelkie pytania.

Przejdź do formularza kontaktowego